Historia

Najważniejsze wydarzenia z historii Świdnika w zarysie 



Świdnik to jedno z najmłodszych miast Regionu Lubelskiego, liczące niewiele ponad pięćdziesiąt lat, posiadające atrakcyjne położenie geograficzne i komunikacyjne. Ulokowany jest przy międzynarodowej drodze Berlin-Warszawa-Kijów, 10 minut drogi od Lublina, największego miasta wschodniej Polski.




Rok 1954 - uzyskanie praw miejskich
  




Szczegółowa historia miasta





Rok 1951 - początek działalności zakładu WSK


Rok 1954 - uruchomienie własnej produkcji śmigłowców i motocykli

Broszura reklamowa motocykla WSK



Rok 1956  -  zakład opuściły pierwsze cztery śmigłowce Mi-1 (znanego lepiej pod nazwą SM-1) zmontowane z części sprowadzonych z ZSRR. 
Kompletna produkcja ruszyła w 1957 roku. 
W tamtych czasach Polska była jednym z nielicznych (a w bloku socjalistycznym drugim po ZSRR) krajem, w którym opanowano tego rodzaju produkcję. 
Od 1973 roku produkowane były również szybowce.





  






8 lipca 1980 - wybuch strajku w WSK „PZL-Świdnik”  określany mianem Świdnickiego Lipca, który tym samym rozpoczął Lubelski Lipiec'80, a następnie Sierpień'80. 

Wydarzenia te doprowadziły do powstania NSZZ„Solidarność”.
.


13 grudnia 1981 - wprowadzenie stanu wojennego



Protestem mieszkańców Świdnika wobec panującej sytuacji były tzw. świdnickie spacery, czyli masowe wychodzenie świdniczan na spacer w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego. Spowodowało to wprowadzenie przez milicję wcześniejszej niż normalnie godziny policyjnej, oraz liczne represje.

 




Wizyta Lecha Wałęsy w WSK PZL Świdnik - 12 czerwca 1981







źródło tekstu
źródło zdjęć